Digitalt flöde vid implantatterapi

Seminarium med Tine Winter, Tanya Sandstedt och Emma Wikström fredagen den 21 mars klockan 09.30-13.30 på Norra Slottsgatan 9.

Arbetssättet från ax till limpa

Den 21 mars föreläser Tine Winter tillsammans med Tanya Sandstedt och Emma Wikström om digitala arbetssätt vid implantatterapi

Röntgen, tandtekniska laboratoriet och parodontologi bjuder in till ett seminarium som handlar om digitalplanering inför fixturinstallation. Innehållet täcker allt från preoperativ diagnostik och simulering av behandlingsplaner till användning av kirurgiska guider.

Målet är att ge tandläkare de verktyg som krävs för att förbättra precision, effektivitet och resultat vid implantatbehandlingar genom digitala lösningar.

Anmälan

Om seminariet

21 mars
09.30-13.30
Norra Slottsgatan 9
14 mars
Tine Winter, Tanya Sandstedt och Emma Wikström
Om föreläsare

Tine Winter är verksam som övertandläkare i parodontologi på specialisttandvården Gävle sjukhus sedan 2017.

Tanya Sandstedt började som tandläkare på Folktandvården Slottstorget. Sedan 2023 gör hon sin specialisttjänstgöring i oral radiologi på specialisttandvården Gävle sjukhus

Tandtekniker Emma Wikström jobbar sedan 2020 på Tandtekniska laboratoriet vid Specialisttandvården Gävle sjukhus.

Kontakt

Camilla Hedlund svara på frågor om seminarierna.

Carina Strid hjälper dig om du har praktiska frågor.